| Brand: | HTC |
| Model: | Merge |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.8 inches, 41.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Technology: | S-LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7630 |
| Cpu: | 800 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo), Sense UI |
| Dimensions: | 120.7 x 61.9 x 13.8 mm (4.75 x 2.44 x 0.54 in) |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~173 USD |