| Brand: | HTC |
| Model: | MAX 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 3.8 inches, 41.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | CIF@30fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | CIF@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm ESM7206A |
| Cpu: | 400 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 113.5 x 63.1 x 13.9 mm (4.47 x 2.48 x 0.55 in) |
| Weight: | 151 g (5.33 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, WiMAX 802.16 e |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~335 USD |