| Brand: | HTC |
| Model: | Magic |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1340 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7200A |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Android 1.6 (Donut) |
| Dimensions: | 113 x 55 x 13.7 mm (4.45 x 2.17 x 0.54 in) |
| Weight: | 118.5 g (4.16 oz) |
| Build: | Trackball |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP (headset support only) |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~97 USD |