| Brand: | HTC |
| Model: | J Butterfly |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 5.2" |
| Resolution: | 1440 x 2560 |
| Technology: | SLCD3 |
| Camera | |
| Main Specs: | 20 MP |
| Selfie Specs: | 12 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2700.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 430 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 5.0 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10.1 mm |
| Weight: | 162 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.1 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Gray, White, Red |