| Brand: | HTC |
| Model: | Inspire 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | S-LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1230 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread), Sense UI |
| Dimensions: | 122.9 x 68.1 x 11.7 mm (4.84 x 2.68 x 0.46 in) |
| Weight: | 163.9 g (5.75 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot (charges may apply) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Brown, Red |
| Usd: | ~130 USD |