| Brand: | HTC |
| Model: | Incredible S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | S-LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo), 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI 3.6 |
| Dimensions: | 120 x 64 x 11.7 mm (4.72 x 2.52 x 0.46 in) |
| Weight: | 135.5 g (4.76 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Red |
| Usd: | ~205 USD |