| Brand: | HTC |
| Model: | Hero |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | CIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF@15fps |
| Capacity: | 1350 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7200A |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Android 1.5 (Cupcake), Sense UI |
| Dimensions: | 112 x 56.2 x 14.4 mm (4.41 x 2.21 x 0.57 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Build: | Trackball |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Brown, White (teflon coating), Graphite, Black, Pink |
| Usd: | ~108 USD |