| Brand: | HTC |
| Model: | Flyer |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8255T Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.5 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.3 (Gingerbread), upgradable to 3.2 (Honeycomb), Sense UI |
| Dimensions: | 195.4 x 122 x 13.2 mm (7.69 x 4.80 x 0.52 in) |
| Weight: | 420.8 g (14.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~324 USD |