| Brand: | HTC |
| Model: | First |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Technology: | Super LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.6 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.4 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean), Facebook Home UI |
| Dimensions: | 126 x 65 x 8.9 mm (4.96 x 2.56 x 0.35 in) |
| Weight: | 123.9 g (4.34 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, Black, Red, Pale Blue |
| Usd: | ~216 USD |