| Brand: | HTC |
| Model: | Exodus 1s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3075 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm SDM435 Snapdragon 435 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 505 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 154.2 x 72.7 x 8.3 mm (6.07 x 2.86 x 0.33 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |