| Brand: | HTC |
| Model: | EVO Shift 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.6 inches, 36.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7630 Snapdragon S2 |
| Cpu: | 800 MHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread), Sense UI |
| Dimensions: | 117 x 60 x 16 mm (4.61 x 2.36 x 0.63 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiMAX 802.16 e, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~130 USD |