| Brand: | HTC |
| Model: | EVO Design 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Technology: | LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1520 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.2 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI 3 |
| Dimensions: | 121.9 x 61 x 11.9 mm (4.80 x 2.40 x 0.47 in) |
| Weight: | 147.4 g (5.19 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiMAX 802.16 e, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~151 USD |