| Brand: | HTC |
| Model: | EVO 3D CDMA |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Technology: | 3D S-LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1730 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread), Sense UI 3 |
| Dimensions: | 127 x 66 x 11.9 mm (5.0 x 2.60 x 0.47 in) |
| Weight: | 170.1 g (6.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiMAX 802.16 e, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, plum |
| Usd: | ~238 USD |