| Brand: | HTC |
| Model: | Droid Incredible |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QSD8650 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.1 (Eclair), Sense UI |
| Dimensions: | 117.5 x 58.5 x 11.9 mm (4.63 x 2.30 x 0.47 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Build: | Optical trackball |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |