| Brand: | HTC |
| Model: | DROID ERIS |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7600 |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Android 2.1 (Eclair), Sense UI |
| Dimensions: | 113 x 56 x 13 mm (4.45 x 2.20 x 0.51 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |