| Brand: | HTC |
| Model: | Desire XC |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 119.5 x 62.3 x 9.4 mm (4.70 x 2.45 x 0.37 in) |
| Weight: | 107 g (3.77 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black/White |
| Usd: | ~194 USD |