| Brand: | HTC |
| Model: | Desire VC |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI 4 |
| Dimensions: | 119.5 x 62.3 x 9.5 mm (4.70 x 2.45 x 0.37 in) |
| Weight: | 119 g (4.20 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~162 USD |