| Brand: | HTC |
| Model: | Desire C |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1230 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| Cpu: | 600 MHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean), Sense UI 4 |
| Dimensions: | 107.2 x 60.6 x 12.3 mm (4.22 x 2.39 x 0.48 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | Optional |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Polar White, Stealth Black, Flamenco Red |
| Usd: | ~130 USD |