| Brand: | HTC |
| Model: | Desire 828 dual sim |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, AF, OIS |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP3 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop), Sense UI 6 |
| Dimensions: | 157.7 x 78.9 x 7.9 mm (6.21 x 3.11 x 0.31 in) |
| Weight: | 148 g (5.22 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White |
| Usd: | ~140 USD |