| Brand: | HTC |
| Model: | Desire 820G PLUS Dual SIM |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Dimensions: | 157.7 x 78.7 x 7.7 mm (6.21 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight: | 154.5g (5.47 oz) |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pi x els, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.3 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | Li-Po 2600 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |