| Brand: | HTC |
| Model: | Desire 700 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, |
| Main Specs: | 8 MP, 1/3.2", AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p, HDR |
| Selfie Specs: | 2.1 MP |
| Selfie Video: | 1080p, HDR |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Spreadtrum Shark |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean), Sense UI 5 |
| Dimensions: | 145.5 x 72 x 10.3 mm (5.73 x 2.83 x 0.41 in) |
| Weight: | 149 g (5.26 oz) |
| Sim: | Dual SIM, (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |