| Brand: | HTC |
| Model: | Desire 626G Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Dimensions: | 146.9 x 70.9 x 8.2 mm (5.78 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight: | 138g (4.87 oz) |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pi x els, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | Li-Po 2000 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |