| Brand: | HTC |
| Model: | Desire 616 dual sim |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean), Sense UI 5.5 |
| Dimensions: | 142 x 71.9 x 9.2 mm (5.59 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White, Red |
| Usd: | ~194 USD |