| Brand: | HTC |
| Model: | Desire 601 dual sim |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, 1/4.0", 1.4µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Broadcom VideoCore IV |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 134.5 x 66.7 x 9.9 mm (5.30 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Red, White |
| Usd: | ~292 USD |