| Brand: | HTC |
| Model: | Desire 600 dual sim |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | Super LCD2 |
| Main Specs: | 8 MP, 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@24fps |
| Selfie Specs: | 1.6 MP |
| Selfie Video: | 720p@24fps |
| Capacity: | 1860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8625Q Snapdragon 200 (45 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 203 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 134.8 x 67 x 9.3 mm (5.31 x 2.64 x 0.37 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | Yes (Market dependent) |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~313 USD |