| Brand: | HTC |
| Model: | Desire 526G+ dual sim |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Octa-core 1.7 GHz - 526G+ modelQuad-core 1.3 GHz - 526G model |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 139.8 x 69.8 x 9.9 mm (5.50 x 2.75 x 0.39 in) |
| Weight: | 154 g (5.43 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Glacier blue, Stealth black, Lacquer black, Fervor red - 526G+Glacier blue, Stealth black - 526G |
| Usd: | ~173 USD |