| Brand: | HTC |
| Model: | Desire 22 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.6 inches, 104.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 13 MP, f/2.4, 118˚ (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4520 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired Wireless Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 166.3 x 76.9 x 9.4 mm (6.55 x 3.03 x 0.37 in) |
| Weight: | 205.5 g (7.27 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Wave Gold, Starry Night Black |
| Usd: | ~497 USD |