| Brand: | HTC |
| Model: | HTC Desire 20 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Technology: | 6.5 inches |
| Main Specs: | Quad Camera |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 6 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 |
| Os Version: | 10 |
| Dimensions: | 164.9 x 75.7 x 9 mm |
| Weight: | 203 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $294.00 |