| Brand: | HTC |
| Model: | HTC Desire 19 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.2 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Technology: | 6.2 inches |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), PDAF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0 |
| Capacity: | 3850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4 GB, 6 GB |
| Storage: | 64 GB, 128 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9 (Pie) |
| Os Version: | 9 |
| Dimensions: | 156.2 x 74.8 x 8.5 mm (6.15 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight: | 170 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / microSD) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| Usb: | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |