| Brand: | HTC |
| Model: | HTC Desire 12 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.99-inches HD+ |
| Resolution: | 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.99-inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 13 Megapixels / 8 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels |
| Capacity: | 2965 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-Core 1.8GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 506 GPU |
| Ram: | Memory: 3GB LPDDR3, 933MHz |
| Storage: | Internal Storage: 32GB |
| Expandable: | External Memory Supports Up to 400GB |
| Os: | Android 8.0 Oreo OS |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 158.2 mm x 76.5 mm x 8.4 mm |
| Weight: | 155 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM/microSD Card), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi HotSpot |
| Usb: | Micro USB 2.0 with Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Light Sensor, Accelerometer, Fingerprint Scanner (Rear Mounted) |