| Brand: | HTC |
| Model: | Desire |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Technology: | AMOLED or SLCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps, 720p@30fps (via SW update) |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@15fps, 720p@30fps (via SW update) |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo), Sense UI |
| Dimensions: | 119 x 60 x 11.9 mm (4.69 x 2.36 x 0.47 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Build: | Optical trackpad |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot (Android 2.2) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Brown, Silver, White |
| Usd: | ~151 USD |