| Brand: | HTC |
| Model: | Butterfly S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | Super LCD3 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 4 MP, 1/3.0", 2µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 2.1 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 |
| Cpu: | Quad-core 1.9 GHz Krait 300 |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat), Sense UI 5 |
| Dimensions: | 144.5 x 70.5 x 10.6 mm (5.69 x 2.78 x 0.42 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Red, Gray |
| Usd: | ~324 USD |