| Brand: | HTC |
| Model: | Butterfly 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 20.2 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF Secondary depth sensor |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide) |
| Selfie Video: | 4K@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC2 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| Gpu: | Adreno 430 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow), Sence 7 |
| Dimensions: | 151 x 73 x 10 mm (5.94 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight: | 161 g (5.68 oz) |
| Build: | IP57 dust/water resistant (up to 1m. and 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL 3.0 TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Red, White |
| Usd: | ~324 USD |