| Brand: | HTC |
| Model: | Butterfly 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, |
| Main Specs: | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, QC2 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 145.4 x 70.2 x 10 mm (5.72 x 2.76 x 0.39 in) |
| Weight: | 151 g (5.33 oz) |
| Build: | IPX7 water resistant up to 1 meter and 30 minutes |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Blue, Red, White |
| Usd: | ~270 USD |