| Brand: | HTC |
| Model: | HTC Bolt |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.5 inches |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels |
| Technology: | 5.5 inch IPS LCD |
| Main Specs: | 18 mega pixels |
| Main Video: | Yes, 1080p@30fps, stereo sound recording |
| Selfie Specs: | 5 MP, 10800p@30fps |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 652 |
| Gpu: | Adreno 507 |
| Ram: | 3 GB |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | Yes, microSD, up to 128 GB |
| Os: | HTC Bolt |
| Sim: | Nano SIM (Yes, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Usb: | Yes, microUSB v2.0 (MHL) |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |