| Brand: | HTC |
| Model: | Advantage X7500 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 5.0 inches, 77.4 cm2 |
| Resolution: | 640 x 480 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | ATI Graphic Chip W2284 |
| Cpu: | 624 MHz Intel PXA270 |
| Expandable: | miniSD |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 for PocketPC Phone Edition |
| Dimensions: | 133 x 98 x 16 mm (5.24 x 3.86 x 0.63 in) |
| Weight: | 359 g (12.66 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~713 USD |