| Brand: | HTC |
| Model: | A104 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.36 inches, 305.5 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~225 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.2, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 245.6 x 155.4 x 8 mm (9.67 x 6.12 x 0.31 in) |
| Weight: | 460 g (1.01 lb) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic connector |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Black, Silver |
| Usd: | ~194 USD |