| Brand: | HTC |
| Model: | A101 Plus |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 10.95 inches, 347.7 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~207 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP Secondary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 256.6 x 168.2 x 7.5 mm (10.10 x 6.62 x 0.30 in) |
| Weight: | 501 g (1.10 lb) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Yes |
| Colors: | Gray, Silver |
| Usd: | ~162 USD |