| Brand: | HTC |
| Model: | A101 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), AF 2 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T618 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali G52 MP2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 241.5 x 160.3 x 8.4 mm (9.51 x 6.31 x 0.33 in) |
| Weight: | 530 g (1.17 lb) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Gray, Silver |
| Usd: | ~324 USD |