| Brand: | HP |
| Model: | Slate 8 Pro |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 8" |
| Resolution: | 1600 x 1200 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5680.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Nvidia Tegra 4 Wayne |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 4.2 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.9 mm |
| Weight: | 453 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | White |