| Brand: | HP |
| Model: | Slate 7 Plus |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 1280 x 800 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Nvidia Tegra 3 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 4.2 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10.7 mm |
| Weight: | 342 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Silver |