| Brand: | HP |
| Model: | Slate 7 |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | FFS+ LCD |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 197.1 x 116.1 x 10.7 mm (7.76 x 4.57 x 0.42 in) |
| Weight: | 372 g (13.12 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black/Silver, Red |
| Usd: | ~140 USD |