| Brand: | HP |
| Model: | Slate 6 VoiceTab |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 6" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Marvell PXA1088 |
| Gpu: | Vivante GC1000 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.98 mm |
| Weight: | 160 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Black |