| Brand: | HP |
| Model: | Slate 17 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 17.3 inches, 825.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~127 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 0.9 MP |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Celeron N2807 |
| Cpu: | Dual-core 1.58 GHz |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot); SDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 418.1 x 283.2 x 15.8 mm (16.46 x 11.15 x 0.62 in) |
| Weight: | 2005 g (4.42 lb) |
| Build: | Built-in 2 kickstands |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Snow White, Sweet Yellow |
| Usd: | ~400 USD |