| Brand: | HP |
| Model: | Pro Slate 12 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 12.3 inches, 468.5 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1600 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Concore Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 300.3 x 222 x 8 mm (11.82 x 8.74 x 0.31 in) |
| Weight: | 850 g (1.87 lb) |
| Build: | HP Duet Pen |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~529 USD |