| Brand: | HP |
| Model: | Pre 3 CDMA |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.58 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~261 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1230 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.4 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | No |
| Os: | HP webOS 2.2 |
| Dimensions: | 111 x 64 x 16 mm (4.37 x 2.52 x 0.63 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |