| Brand: | HP |
| Model: | iPAQ Voice Messenger |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1260 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard |
| Dimensions: | 114 x 50 x 13.6 mm (4.49 x 1.97 x 0.54 in) |
| Weight: | 107 g (3.77 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Blue |
| Usd: | ~86 USD |