| Brand: | HP |
| Model: | iPAQ rw6828 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.7 inches, 22.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1530 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Intel PXA 272 416 MHz |
| Expandable: | miniSD |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| Dimensions: | 102 x 58 x 19.5 mm (4.02 x 2.28 x 0.77 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~313 USD |