| Brand: | HP |
| Model: | iPAQ hw6910 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Resolution: | 240 x 240 pixels, 3 inch, 1:1 ratio |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | Intel PXA 270 416 MHz |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 2005 PocketPC |
| Body | |
| Dimensions: | 118 x 71 x 18 mm (4.65 x 2.80 x 0.71 in) |
| Weight: | 179 g (6.31 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Price | |
| Usd: | ~508 USD |