| Brand: | HP |
| Model: | iPAQ hw6510 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 3.0 inches, 45 x 60 mm, 29.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 240 pixels, 1:1 ratio (~113 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel PXA270 312 MHz |
| Expandable: | SDIO/MMC + miniSD |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 2003 SE PocketPC Phone Edition |
| Dimensions: | 118 x 71 x 18 mm (4.65 x 2.80 x 0.71 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~302 USD |